Most porcelanowy – kiedy warto założyć?

Mosty porcelanowe

Most porcelanowy jest rodzajem protetycznego uzupełnienia. Założony w jamie ustnej na stale, poprawia funkcjonalność i estetykę zębów. Most porcelanowy może znajdować się nie tylko na zębie, ale też na implancie. Poznaj wady, zalety i wskazania do spotkania ze specjalistą – lekarzem stomatologiem.

Most porcelanowy – kiedy wstawić?

Most porcelanowy warto założyć w konkretnych sytuacjach. Ważna jest konsultacja z zaufanym i doświadczonym dentystą – jego ocena i doradztwo. Najczęściej występujące wskazania to:

 • Poprawa zgryzu
 • Minimalizacja rozwoju chorób błony śluzowej i dziąseł
 • Wypełnienie pustego miejsca wskutek np. utraty zęba (zapobiega to przemieszczaniu się zębów)
 • Minimalizacja rozwoju próchnicy
 • Hamowanie procesu zanikowego szczęki
 • Liczne przebarwienia zębów

Mosty porcelanoweMost porcelanowy nie powinien być zakładany w sytuacji:

 • Nadmiernego zniszczenia zębów
 • Postępujących chorób przyzębia
 • Patologicznych zmian w korzeniach zęba
 • Stanach infekcyjnych jamy ustnej
 • W chorobach i stanach zapalnych języka

Wśród osób przychodzących do dentysty pojawia się często dylemat między wyborami implantów zębowych a mostów protetycznych.

Każda z tych opcji jest korzystna i daje dobry efekt, a podstawowa różnica tkwi w stanie jamy ustnej – jeśli zależy nam na uzupełnieniu pojedynczego ubytku, implant zębowy to lepsze rozwiązanie. Jeśli natomiast trzeba uzupełnić więcej zębów (na przykład cztery) lub poprawić ich wygląd, wtedy lepiej skorzystać z mostu protetycznego. Ważna jest wczesna reakcja – zwlekanie z uzupełnieniami, niekorzystnie oddziałuje na stan jamy ustnej.

Niektóre zachodzące w niej procesy mogą okazać się już nieodwracalne (np. zanik kości).

Most porcelanowy – czy warto zakładać?

Pacjenci często zastanawiają się jaką wartość ma most porcelanowy – czy warto inwestować w niego pomimo innych form protetycznych? Jedną z najważniejszych zalet jest wytrzymałość i stałość tego uzupełnienia. Pacjent nie musi liczyć się z wyciąganiem mostu i bez obaw może jeść albo śmiać się. Nie istnieje ryzyko, że most porcelanowy wypadnie albo odbierze komfort codziennego życia. Przeciwnie – zdecydowanie go poprawi. Obecny w jamie ustnej most porcelanowy wymaga tylko podstawowej higieny i regularnych kontroli u dentysty. Częstotliwość wizyt i ewentualne dodatkowe zabiegi pozostają kwestią indywidualnego doradztwa stomatologicznego. Sam proces zakładania mostów jest rozłożony na trzy wizyty. Pierwsza koncentruje się na zdjęciu rtg oraz wycisku zębów wraz z oszlifowaniem. Tak dzieje się tylko w przypadku naturalnych zębów – w przypadku implantów, nie ma opcji szlifowania. W czasie drugiej wizyty mamy już przymiarki, a za trzecim razem, po wprowadzonych poprawkach – cementowanie. Jeśli mosty porcelanowe muszą być założone na implantach, trzeba liczyć się z dodatkowym czasem poświęconym na ich wybieranie i wkręcenie.

Ile kosztuje most porcelanowy? Średnie ceny

O tym ile kosztuje most porcelanowy nie da się mówić jednoznacznie. Poszczególne gabinety mają własne cenniki. Precyzja i jakość wykonania powodują jednak, że ceny są duże i nie ma możliwości refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydatek zależy jednak przede wszystkim od użytego materiału. Most porcelanowy zrobiony na podbudowie metalowej będzie tańszy niż nowoczesny most porcelanowy na cyrkonie. Średnie ceny w przypadku tradycyjnego rozwiązania to 500-700 złotych. Mosty na cyrkonie ze względu na lepszą kolorystykę (dopasowującą się do naturalnego odcienie zęba) mogą wahać się pomiędzy 2000-3500 złotych. Jeśli nie zakładamy ich swoich zębach, ale na implantach, potrzebne jest doliczenie do opłat wkręcenie implantu, który może kosztować od 2000 do nawet 4000 złotych.

 1. Dzięki mostom porcelanowym w przypadku utraty trzech i więcej zębów możemy uniknąć wstawiania 3 implantów i tym samym zredukować sobie koszty za wykonany zabieg:)

 2. Bardzo przydatny artykuł na temat mostów porcelanowych. Kompletnie się nie spodziewałem, że most można założyć na implanty zębowe 😀

 3. A je nie żałuję oszlifowania sąsiadujących zębów w celu założenia mostu porcelanowego. Zęby miałem zdrowe, ale jakoś coś mnie tknęło i zdecydowałem się na most zamiast implantu.

 4. Właśnie będę miała robiony most porcelanowy w przyszłym tygodniu. Nie wiem czego dokładnie się podziewać i trochę się boję. Jak tam wasze przeżycia związane z wszczepianiem mostu porcelanowego?

  1. Ja to miałem obawy, że podczas jedzenia pod most porcelanowy będą przedostawać się kawałki pożywienia, ale stomatolog powiedział, że nie ma takiej możliwości i muszę stwierdzić po 3 latach posiadania mostu, że rzeczywiście drobiny jedzenia nie mają szans przedostać się pod most 🙂

 5. Również posiadam protetyczny most porcelanowy bardzo fajna i wygodna sprawa. Komfortu użytkowania mostu jest naprawdę na wysokim poziomie.

 6. Taki most protetyczny polecam zakładać w profesjonalnej klinice stomatologiczno – implantologicznej. Taką kliniką jest np. K2Dental :). Miałem tam właśnie zakładany most porcelanowy i specjalista idealnie dopasował go do reszty moich zębów, wszystko zostało wykonane z najwyższą precyzją:)

  1. Ludzie przestańcie już o to pytać .. nie taki zabieg nie boli – powie ci to twój stomatolog. Dostaniesz tyle znieczulenia miejscowego ile będziesz chciała.

 7. Minusem takie mostu porcelanowego jest to, że kość w miejscu wstawionego zęba zacznie powoli zanikać, więc moim zdaniem naprawdę warto jest się dwa razy zastanowić nad tym czy chcemy sobie taki most zaaplikować 😀

   1. Kość pod mostem porcelanowym zaczyna dopiero zanikać po kilkunastu latach uzytkowania mostu. Przyczyną zaniku kości jest brak jej stymulacji. Aby temu zapobiec jedynym wyjściem jest zdecydowanie się na implant zębowy, który jest mocowany bezpośrednio w kości i przenosi siły żucia dokłanie tak jak robią to naturalne zęby 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *