Śluz ślimaka na zmarszczki!

Cudowne właściwości śluzu ślimaków od wieków wykorzystywane są na całym świecie. Zaobserwowano ich zdolności do odbudowywania własnych tkanek, co wzbudziło zainteresowanie nie tylko dermatologów, ale także na przykład chirurgów. W kosmetyce wykorzystuje się wydzielinę hodowlanych ślimaków pochodzących z Afryki – Helix Aspersa Muller. Są one zdecydowanie mniejsze od dobrze znanego nam winniczka, mierząc ok 3 mm. Ich waga waha się w granicach od 10 do 15 g. Produkują one dwa rodzaje śluzu, ale tylko jeden z nich posiada cudowne właściwości.

Właściwości śluzu ślimaków znane są w różnych regionach świata od wieków. Choć w Azji nieprzerwanie święci triumfy, to Zachód przypomniał sobie o nim dopiero w latach 80. XX w. Wtedy to ślimaki Helix Aspersa Muller wzbudziły zainteresowanie rodziny Bascunan. Bascunan był właścicielem firmy hodującej ten właśnie gatunek w Chile. Choć pracował przy ślimakach bez pomocy maszyn, nadwyrężając swoje dłonie, skóra zawsze była miękka i gładka. Co więcej, właściciel pewnego razu skaleczył się w  dłoń, a następnego dnia skóra była jak nowa. W pewnym momencie ojcu zaczął pomagać młodszy syn. Po kilku dniach pracy zaczęły znikać blizny, które miał na dłoniach. Wzbudziło to zainteresowanie najstarszego syna, który był lekarzem. Zapoczątkował badania, w wyniku których udowodnił niezwykłe działanie śluzu ślimaka na ludzką skórę.

Poznaj inne sposoby na pozbycie się niechcianych zmarszczek – Zmarszczkowo poleca maseczki!

Śluz ślimaka na zmarszczki wykorzystywany jest w kosmetykach

Śluz ślimaka możemy znaleźć w przeróżnych kosmetykach – kremach, żelach, produktach typu serum oraz maseczkach. Zawartość tej substancji wygładzi skórę, nada jej elastyczności, jędrności, spłyci zmarszczki i zlikwiduje przebarwienia. Śluz ślimaka nie należy do najtańszych substancji, dlatego też kosmetyki, które go zawierają, również będą dość drogie. Wybierając specyfik należy przyjrzeć się etykiecie produktu. Oczyszczony śluz skrywa się pod nazwą snail secretion filtrate, im wyżej w składzie się pojawia, tym większa zawartość w kosmetyku.

Zawarty w kosmetykach śluz pozyskiwany jest bezinwazyjnie, a do tego jest w pełni bezpieczny. Pochodzi od zdrowych okazów, hodowanych pod ścisłą kontrolą na profesjonalnych fermach. To bardzo pracochłonna procedura. Najpierw ślimaki w parku hodowlanym spożywają rośliny. Przed samym zabiegiem mięczaki się oczyszcza oraz delikatnie stymuluje tak, aby zaczęły wydzielać kryptozynę. Ślimaki są w pełni bezpieczne. Gdyby było inaczej, zaczęłyby wydzielać toksyny, które uniemożliwiłyby wykorzystanie ich wydzieliny. Uzyskany śluz jest oczyszczany i standaryzowany.

Wydzielina ślimaków bogata jest w wiele cennych substancji. Alantoina dogłębnie nawilża, koi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, pobudza regenerację, wygładza blizny oraz przyśpiesza gojenie. Śluz ze ślimaka zawiera także kolagen i elastynę, które budują strukturę skóry, niwelując zmarszczki. Ekstrakt z wydzieliny działa na już uszkodzony kolagen, dostarczając mu cząsteczki hemocyjaniny. Znajdziemy tu także witaminy młodości – A, C i E. Kwas glikolowy umożliwia pozbycie się martwych lub starych komórek naskórka. Skóra staje się gładsza, szybciej się też regeneruje. Ponadto w śluzie znajdują się mukopolisacharydy, zmniejszające podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Ponadto poprawiają mikro krążenie, dzięki czemu komórki są odżywione i dotlenione. Śluz jest też bogaty w glikokoniugaty –  czynniki wzrostu aktywności fibroblastów. Dzięki temu stymuluje proces syntezy kolagenu, a także zapewnia odpowiedni poziom kwasu hialuronowego.

Dzięki optymalnej zawartości substancji odżywczych w śluzie ślimaków, to doskonały składnik kosmetyków, które łagodzić mają objawy starzenia. Pobudza komórki do regeneracji, stymuluje budowę struktur skóry. Cera jest zregenerowana, odbudowana, nawilżona i odżywiona. Skóra staje się elastyczna, jędrna, a owal poprawiony. Śluz ślimaka spłyci zmarszczki, znikają także wszelkie przebarwienia. To skuteczne i naturalne remedium na wiele dolegliwości dermatologicznych. Śluz ślimaka poprawia ogólny stan skóry, opóźniając procesy starzenia.

Bibliografia

1. Rosa Pena Ferreira M., P. C. Costa P.C. , Bahia F.M., Efficacy of anti‐wrinkle products in skin surface appearance: a comparative study using non‐invasive methods, 2010
2. Miczka A., Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, 2016

  1. To obrzydliwe, naprawdę ludzie chcą to stosować na zmarszczki? 🙁 Nie lepiej zainwestować w jakiś dobry krem przeciwzmarszczkowy?

  2. Jakos mnie to nie rusza. Ok, mam troche zmarszczek, ale żeby od razu jakiegos slimaka sobie wcierac.. fujka..
    Juz wole miec oznaki starzenia niz wcierac rozne dziwne mazidła na zmarszczki mimiczne pod oczami ktore mi tylko skore podraznia..

  3. Kurcze, to musze do afryki jechac po slimaki, myslalam, ze z powórka nazbieram hehe
    A tak serio to czy rihevon ma może sluz slimaka?

    1. Niee, on ma same roślinne składniki. Na zmarszczki kremy powinny byc naturalne, bo skora np. wokol oczu jest cienka i łatwo ją czymś podrażnic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *